speakers
-
Matthew Adams
NEW JERSEY INSTITUTE OF TECHNOLOGY
-
Andrew Agosto
UNI-SYSTEMS ENGINEERIG, INC.
-
Benjamin Alper
SEVERUD ASSOCIATES CONSULTING ENGINEERS, PC
-
Debra Alper
YU COUNSELING CENTER
-
Toni Aswegan
RIVERBANK THERAPY
-
Andrew Aumiller
SEVERUD ASSOCIATES CONSULTING ENGINEERS PC
-
Sara Barrett
NATIONAL INSTITUTE OF BUILDING SCIENCES
-
William Bast
SOCOTEC ENGINEERING, INC.
-
Brennan Bean
UTAH STATE UNIVERSITY
-
Glenn R. Bell, P.E., S.E.
NIST
-
Adam Blanchard
LEMESSURIER
-
Jessica Chen
SOUTHERN CALIFORNIA GAS COMPANY
-
Jason Copley
COHEN SEGLIAS
-
Edward DePaola
SEVERUD ASSOCIATES CONSULTING ENGINEERS, PC
-
Jennifer Dimig
WISS, JANNEY, ELSTNER ASSOCIATES, INC.
-
EMILY DUNHAM
KPFF
-
Karen Erger
LOCKTON
-
Julie Furr
SMITH SECKMAN REID, INC.
-
Claire Gandee
BEKAERT
-
Michael Gannon
AISC
-
Andi Godfroy
MARTIN/MARTIN CONSULTING ENGINEERS
-
Jennifer Goupil
ASCE & SEI
-
Lauren Grana
KLEIN AND HOFFMAN, INC
-
Jennifer Greenawalt
THORNTON TOMASETTI
-
John Grenier
GRENIER ENGINEERING
-
Brian Greve
WISS, JANNEY, ELSTNER ASSOCIATES, INC.
-
EMILY GUGLIELMO
MARTIN/MARTIN, INC.
-
Migara Hewavitharana
VHB
-
Stephan Hollinger
SCHLAICH BERGERMANN PARTNER
-
John Hooper
MAGNUSSON KLEMENCIC ASSOCIATES
-
Jordan Jarrett
COLORADO STATE UNIVERSITY
-
Cawsie Jijina
SEVERUD ASSOCIATES CONSULTING ENGINEERS, PC
-
Eric Johnson
LEMESSURIER
-
Zelina Johnson
KLEIN AND HOFFMAN, INC.
-
Aditya Kaushik
WALTER P MOORE
-
Kristin Kautz
ZWEIG GROUP
-
RYAN KERSTING
BUEHLER ENGINEERING
-
Alan Kirkpatrick
KIRKPATRICK, FOREST, CURTIS PC
-
Lori Koch
MTC SOLUTIONS
-
Zak Kostura
ARUP
-
Chun Lau
BROWN AND CALDWELL
-
Abbie Liel
UNIVERSITY OF COLORADO BOULDER
-
Nicholas Luco
U.S. GEOLOGICAL SURVEY
-
John Lund
MARTIN/MARTIN CONSULTING ENGINEERS
-
Michael Lyons
MARTIN/MARTIN CONSULTING ENGINEERS
-
Amy Macdonald
RIPPLE RESILIENCE
-
Dave Martin
DEGENKOLB
-
Jessica Martinez
DCI ENGINEERS
-
Peter Marxhausen
UBSE, INC.
-
Chad Mitchell
S. A. MIRO, INC.
-
Cristopher Montalvo
DEKKER PERICH SABATINI
-
Scott Nacheman
WHITE BIRCH GROUP
-
JOHN O'BRIEN
PES STRUCTURAL ENGINEERS
-
Jo Ann Offill
MACKENZIE INC
-
George Pallas
COHEN SEGLIAS
-
Bob Pekelnicky
DEGENKOLB
-
Lauren Posey
MARTIN/MARTIN, INC
-
Rupert Price
SOCOTEC ENGINEERING, INC.
-
Max Puchtel
AISC
-
KP Reddy
SHADOW VENTURES
-
Steve Reichwein
SEVERUD ASSOCIATES CONSULTING ENGINEERS, PC
-
Andrea Reynolds
SMITH GROUP
-
Sanaz Rezaeian
U.S. GEOLOGICAL SURVEY
-
Marc Rivard
STERLING STRUCTURAL
-
Kelly Roberts
WALTER P MOORE
-
Samuel Rubenzer
FORSE
-
Buddy Showalter
INTERNATIONAL CODE COUNCIL
-
Eric Singer
ICE MILLER, LLP
-
Ayush Singhania
SGH
-
Stanley Stoll
KNOTT LABORATORY, LLC
-
Jamie Pobre Sullivan
FAST+EPP STRUCTURAL ENGINEERS
-
Andrew Sundal
HGA
-
John Godwin Tawresey
ASCE
-
SETH THOMAS
KPFF
-
Farro Tofighi
DESIMONE CONSULTING ENGINEERS
-
Emre Toprak
ARUP
-
Jeannette Torrents
JVA, INC
-
Mai Tong
FEMA
-
Tunc Deniz Uludag
MARTIN/MARTIN CONSULTING ENGINEERS
-
Megan Vandervort
MARTIN/MARTIN, INC
-
Edna White
2ND CHANC INC.
-
Bobbie Wood
HASKELL
-
John-Michael Wong
KPFF
-
Jiqiu Yuan
NATIONAL INSTITUTE OF BUILDING SCIENCES
-
Sheng Zheng
Martin/Martin